Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna, której towarzyszy odzyskanie energii cieplnej z wywiewanego powietrza

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. REKUPERATOR umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Dzięki rekuperatorowi możemy odzyskiwać ciepło z wentylacji. Najlepsze z urządzeń umożliwiają odzyskanie ciepła na poziomie przekraczającym 90%.

Wentylacja mechaniczna, której towarzyszy odzyskanie energii cieplnej z wywiewanego powietrza

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. REKUPERATOR umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Dzięki rekuperatorowi możemy odzyskiwać ciepło z wentylacji. Najlepsze z urządzeń umożliwiają odzyskanie ciepła na poziomie przekraczającym 90%.

Mniejsze zużycie energii

Zapotrzebowanie na ciepło może zmaleć nawet do 30% w odniesieniu do wentylacji grawitacyjnej

Regulacja poziomu wilgoci

Możesz regulować poziom wilgoci

Czyste powietrze

.Oczyszczone powietrze

Dobra wentylacja

Sterowanie wentylacją​​​

Oczyszczanie powierza

Szybo pozbędziesz się uciążliwych zapachów

Cyrkulacja powietrza

Ty decydujesz o otwieraniu okien, nie ma takiej konieczności.

15% zniżki na pierwszy serwis

Najczęściej zadawane pytania

Dzięki małym średnicą zewnętrznym (50-75mm) przewody z PE przy odpowiednim montażu mogą zostać umieszczone np. w:

  • przestrzeni posadzkowej (w warstwie styropianu podkładowego)
  • przestrzeni między sufitowej (w suficie podwieszanym – najbezpieczniej jest przewidzieć ~10 cm na instalację wraz z puszkami anemostatowymi)
  • w wyjątkowych sytuacjach w bruździe ściennej.

W praktyce nie stosuję się takich rozwiązań, a to ze względu na ograniczenia związane z mocą grzałek zastosowanych w rekuperatorze. Strumień ciepła dostarczany z systemu wentylacji, nie jest wystarczający do zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego. Głównym celem systemu rekuperacji w domach budowanych obecnie jest wymiana, filtracja oraz odzysk ciepła z powietrza.

Przy domach niskoenergetycznych, pasywnych oraz +energetycznych czyli bardzo dobrze zaizolowanych można rozważać rozwiązania z rekuperacją, która będzie jednocześnie źródłem ogrzewania.

Podobnie jak w przypadku pytania dotyczące ogrzewania rekuperacją, jest to powiązane w dużym stopniu z klasą energetyczną wybudowanego domu. Im lepiej zaizolowany dom, tym bardziej można rozważać tego typu rozwiązanie. Jeżeli myśleć o takim rozwiązaniu, to należy jednocześnie przewidzieć dobre zaizolowanie kanałów wentylacyjnych w celu uniknięcia wykraplania się wilgoci z powietrza (przekroczenie punktu rosy) – wiąże się to z większymi kosztami wykonania instalacji m.in. z tego względu. Należy rozważyć wszystkie koszty i porównać ze standardowymi sposobami zapewnienia komfortu – jak choćby montaż podstawowych jednostek klimatyzacyjnych.

 

Przewodów PE nie trzeba czyścić. Wewnętrzna warstwa przewodu wentylacyjnego PE posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antystatyczne.

Filtry wymieniane w rekuperatorze powodują, że kanały nawiewne są względnie czyste, natomiast wywiewne posiadają z czasem ślady użytkowania, ale z nich powietrze nie dostaje się do pomieszczeń.

Jaka wysokość jest potrzebna do zmieszczenia rekuperacji w stropie parteru?


Do zmieszczenia rekuperacji w stropie parteru potrzeba minimum 60mm wysokości co odpowiada wysokości montowanej skrzynki rozdzielczej w warstwie posadzki (przy założeniu, że korzystamy z rur PE o grubości 50mm, a nie standardowych 75mm – przekłada się to na większą ilość rur fi 50 aby uzyskać odpowiednie wydatki, czego następstwem jest też większa powierzchnia zajmowana przez rury).

W domach z rekuperacją zanika u domowników potrzeba przewietrzania domu po powrocie, a odwiedzający nas goście nie czują charakterystycznych dla domu zapachu. Podstawowa korzyść z wentylacji mechanicznej to: oszczędność energii, zawsze świeże powietrze, eliminacja zaduchu oraz znaczne zmniejszenie zapachów, ochrona domowników przed zewnętrznymi alergenami, pyłami i smogiem co spowoduje lepszą jakość życia w takim domu oraz zmniejszenie ilości kurzu. Zakładając rekuperację na etapie projektu można zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych.

Rekuperator może zostać umieszczony na poddaszu. Warunkiem takiego montażu jest dobrze zaizolowane poddasze. Brak izolacji wiązać się będzie z dużymi stratami ciepła, co będzie sprzeczne z funkcją systemu rekuperacji gdzie chcemy jak najwięcej ciepła odzyskać z powietrza wywiewanego

Przy dobrze zaprojektowanej rekuperacji przepływy są niewielkie, co powoduje, że problem hałasu praktycznie nie występuje podczas pracy takich systemów.

Głównym źródłem generowanego hałasu mogą być czynniki mechaniczne związane z pracą wentylatora oraz czynniki aerodynamiczne wywołane przez przepływające przewodami wentylacyjnymi powietrze. Dobrze dobrane przekroje oraz przewody PE, które posiadają zamknięte pustki powietrzne, w dużym zakresie tłumią hałas.

Najczęściej wybierane marki: